Zaproszeni do Gdańska

Od Prezydenta Klubu Fajki Tabak – Gdańsk otrzymaliśmy zaproszenie na coroczną już konferencję organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki. Szósta edycja tej sympatycznej imprezy jest kontynuacją podjętego przez Piotra projektu „Gdańsk polską stolicą fajki dawnej”, o czym szerzej niżej w przytoczonym liście, a wszelkie szczegóły czekających nas atrakcji znajdziecie w załączonym Programie.

Koleżanki i Koledzy Fajczarze, Kolekcjonerzy Fajek, Szanowni Państwo

Kolejny już raz 20 lutego br., przypada Międzynarodowy Dzień Palenia Fajki, ustanowiony w roku 2008 przez członków klubu PC Vancouver, a wymyślony przez fajczarzy niemieckich. Od sześciu lat w Gdańsku dzień ten obchodzony jest bardzo uroczyście, a uczestniczą w nim fajczarze, fajkarze, miłośnicy cygar oraz historii i tradycji związanych z naszym hobby.
Gdańskie obchody mają charakter konferencji-spotkania, która obfituje w wykłady i prelekcje, prezentacje i wystawy, a także degustacje i tradycyjny, pokazowy o bardzo towarzyskim charakterze, turniej fajkowy.
Tak będzie i w tym roku, który jest kontynuacją projektu „Gdańsk polską stolicą fajki dawnej”, wspieranego bardzo mocno przez znanego kolekcjonera i znawcę fajek glinianych Edwarda Zimmermanna i mistrza fajkarskiego Marka Parola. Obaj pasjonaci przygotowali i wykonali na tegoroczny MDPF kopie niezwykle rzadko spotykanej główki holenderskiej fajki glinianej z ok. 1750 r., a znalezionej w Gdańsku. Zdobi ją m.in. herb Polski i jest to najlepiej zachowany egzemplarz z czterech znanych na świecie takich fajkowych główek.
Tradycyjnie na wysokości zadania stanął mistrz fajkarski Henryk Worobiec, który przygotował specjalny model fajki turnieju z okazji MDPF.
Od lat naszym „Spotkaniom koneserów” towarzyszą wykłady i prelekcje. Nie zabraknie ich i w tym roku – poczynając od znakomitego znawcy historii fajki dr. Andrzeja Nieuważnego (UMK Toruń), przez koneserów i znawców cygar.
Przygotowaliśmy tez wystawę banderoli cygarowych z wizerunkami noblistów – lekarzy i twórców z innych dziedzin, ze zbiorów dr. Janusza Sobczyńskiego oraz banderoli z wizerunkami fajek.
Jako że nasze spotkanie trwa przez dwa dni, także i tym razem niedzielę przeznaczymy na „zajęcia terenowe”. Odwiedzimy stolicę Kaszub – Kartuzy, z unikatowym klasztorem Kartuzów i Muzeum Kaszub. Będą także atrakcje rekreacyjne i kulinarne.
Kolejny więc raz mam wielki zaszczyt i honor, w imieniu Klubu Fajki Tabak – Gdańsk i Klubu Kolekcjonerów Fajek Glinianych skierować do Państwa zaproszenie na szóstą już konferencję poświęconą kultywowaniu tradycji, historii oraz kultury, a także propagowaniu kolekcjonerskich pasji.
Konferencja odbędzie się 22 lutego 2014 r. w Gdańsku, tradycyjnie w przyjaznym dla nas miejscu – w Villi Eva, które niepowtarzalny klimat i wspaniałą atmosferę zawdzięcza swoim gospodarzom.

Serdecznie zapraszam na kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Palenia Fajki.

Wszystkim życzę wielu niezapomnianych wrażeń

Piotr Jakubowski
Prezydent Klubu Fajki Tabak – Gdańsk

Do zobaczenia w Gdańsku!